Atkinsonova diéta na chudnutie je výnimočná. Dovoľuje, čo iné diéty zakazujú a zakazuje, čo iné povoľujú. Ale pomôže Vám Atkinsonova diéta schudnúť alebo Vám dokonca ublíži na vašom zdravý?

Každý človek s nadváhou raz začas siahne po nejakej diéte na chudnutie a možno si vyberie Atkinsonovu diétu alebo podobnú Dukanovu diétu. Vždy s očakávaním, že schudne veľa kíl za krátky čas. Realita sa často veľmi líši od predpokladov a nie je vôbec výnimočné, že chudnutie, resp. diétu vzdáte ešte pred koncom. Ak patríte do malej skupiny ľudí, ktorý dokončia diétu na chudnutie, tak ste ešte nevyhrali. Vo väčšine prípadov nastane jojo efekt a Atkinsonova diéta nie je výnimkou.

Je Atkinsonova diéta na chudnutie iná? Pomôže mi schudnúť bez jojo efektu?

Atkinsonova diéta vychádza z predpokladu, že telo najprv trávi sacharidy. Pri Atkinsonovej diéte sú sacharidy vylúčené zo stravy a pokiaľ ich telu nedodáte, začne spaľovať vlastný tuk, čo sa prejaví úbytkom váhy. Je povolené jesť iba bielkoviny a tuky, dokonca sa pri chudnutí uvádza, že neobmedzene. Sacharidov môžete zjesť v prvých dvoch týždňoch maximálne 20 gramov, ďalšie týždne môžete pridať 5 gramov navyše.

Znie to lákavo, ale v podstate vylúčenie sacharidov pri Atkinsonovej diéte na chudnutie v praxi znamená, že pri chudnutí môžete zabudnúť na výrobky s múky – pečivo, ryžu, cestoviny, ovocie, na všetko čo obsahuje cukor, na konzervované potraviny,……- resp. ich za deň môžete zjesť iba v minimálnom množstve.

Atkinsonova diéta sa z časti podobá na Dukanovu diétu, ktorej základom sú bielkoviny, ale z časti sú povolené aj sacharidy. Dukanova diéta je populárnejšia. Pre základné info si pozrite Dukanova diéta – úvod, fázy a popis nájdete tu Dukanova diéta – popis a fázy.

Čo môžem jesť pri Atkinsonovej diéte?

Všetko, čo skoro neobsahuje sacharidy. Veľký výber nemáte – mäso, ryby, mlieko, syry, vajíčka, zelenina,…. Ešte vás neprešla chuť na chudnutie pomocou Atkinsonovej diéty? Denne musíte vypiť od dvoch do 4 litrov vody. A nezabúdajte aj na pohyb.

Postup:

Prvé dva týždne – povolené je počas prvých dvoch týždňoch chudnutia zjesť maximálne 20 gramov sacharidov, z čoho až ¾ by mali byť s listovej zeleniny, strukovín alebo napríklad z brokolice. Jedzte všetky mliečne výrobky (bez cukru), mäso ľubovoľného druhu, oleje,…

Napr:

  • Raňajky – praženica so slaninkou a paradajka/ tvaroh
  • Obed – kuracie stehná s veľkou oblohou zeleniny/
  • Večera – ľubovoľný druh mäsa/ryby

Ostatné týždne – každý ďalší týždeň držania Atkinsonovej diéty na chudnutie môžete pridať 5 gramov sacharidov, čo postupne rozširuje Vaše možnosti stravovania.

Účinnosť na chudnutie

Atkinsonova diéta patrý medzi diéty, ktoré nedoporučujeme dodržiavať príliš dlhú dobu. Má negatívny vplyv na naše zdravie. Síce schudneme približne 2kg za týždeň ale akonáhle prestaneme dodržiavať jedálniček a nabehneme na bežnú stravu, naše chudnutie sa stáva zbytočným. Ak by sme držali túto “účinnú” diétu dlhodobo, odzrkadlí sa nám to na našom zdravotnom stave.

Hodnotenie: 7 bodov

Vplyv na zdravie

Mnoho odborníkov sa zhodlo na tom, že Atkinsonova diéta patrí medzi nezdravé. Jej držanie môže spôsobiť zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Laboratórne testy dokázali, že Atkinsonova diéta dokonca zmenšuje mozok.

Nedostatok vitamínov, minerálova teda s tým spojené problémy so zažívacím traktom, vyprázdňovaním taktiež bolesti hlavy nespavosť  a podobne.

Hodnotenie: 5 bodov

Celkové hodnotenie

Je to drastická diéta na chudnutie, pri ktorej schudnete aj 2 kilá týždenne. Je ale veľmi nebezpečná pre Vaše zdravie, preto ju konzultujte s Vašim lekárom. My Atkinsonovu diétu na chudnutie nedoporučujeme, nielen preto, že je nebezpečná ale aj preto, že po nej príde jojo efekt.

Celkové hodnotenie bielkovinovej diéty: 6 bodov

Ako hodnotíme: 1 bod – najhoršie….. 10 bodov najlepšie

Ďalšia diéta, ktorá preferuje bielkoviny je 13 dňová diéta, resp. 13 dňová mliečna diéta. Jej základom sú prevažne mliečne výrobky. 13 dňová diéta má tiež svoje výhody ale i riziká. Pozrite si viac na “13 dňová diéta”.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *