Kapustovú diétu poznáme aj pod názvom tukožrútska diéta, resp. tukožrútska polievka. Je to jedna z najúčinnejších no zároveň aj jedna z najnebezpečnejších diét na chudnutie. Prečo je tomu tak? Hrozia nám zdravotné komplikácie alebo je to len čisto ďalšia „zaručene účinná“ diéta, ktorá spôsobí pravý opak nášho snaženia o schudnutie?

Kapustová diéta

Na držanie kapustovej diéty budete potrebovať poriadne odhodlanie na celý týždeň. Ak sa na to necítite radšej sa do toho ani nepúšťajte. Motivujúca môže byť informácia, že kapustová diéta sľubuje v priebehu 7 dní schudnutie o 3 až 5 kíl, čo je úctyhodné na tak krátky čas. Je v tom ale háčik…

Pripravte seba a žalúdok na týždeň konzumácie tukožrútskej kapustovej polievky v neobmedzenom množstve. Znie to pekne, neobmedzené množstvo, ale to iba v prípade polievky z kapusty, ktorú môžete konzumovať v podstate stále.

Výhodou kapusty je, že v sebe skrýva vápnik, draslík, železo, vitamíny A, B1, B2, C a E. A taktiež priaznivo pôsobí na zvýšenú zrážanlivosť krvi a pomáha pri trávení. Taktiež obsahuje veľké množstvo antioxidantov, čo pomáha predchádzať rakovine. Veľký problém je, že neobsahuje bielkoviny a síce obsahuje vitamíny, nepokryje celú potrebu organizmu.

Kapustová polievka (tukožrútska polievka) – recept

Ak neviete ako na kapustovú – tukožrútsku  polievku, tak tu máte recept ako na to. Dobrú chuť.
Budeme potrebovať:

  • 200 – 300 g bielej hlávkovej kapusty
  • 200 ml kyslej smotany
  • 200 g zemiakov
  • 30 g masti
  • 1 lyžica paradajkového pretlaku
  • 1 veľká cibuľa
  • 20 g hladkej múky
  • Rasca
  • soľ

Postup na kapustovú  – tukožrútsku polievku

Na drobno nakrájanú cibuľu si opečieme na masti, pridáme nakrájanú kapustu, soľ, rascu. Všetko opražíme, zaprášime múkou, opäť opražíme, zalejeme vodou, pridáme nakrájané zemiaky a uvaríme domäkka. Dochutíme paradajkovým pretlakom a kyslou smotanou. Môžeme podľa chuti si do polievky pridať nadrobno nasekanú petržlenovú vňať.

Kapustová diéta – Jedálniček

1. deň: Polievka, akékoľvek ovocie (okrem banánov). Veľa vody, brusnicový džús alebo nesladený čaj.
2. deň: Polievka a zelenina podľa výberu (okrem fazule, hrášku a kukurice). Na večeru si môžete dať pečený zemiak s trochou masla. Žiadne ovocie.
3. deň: Polievka, prípadne ovocie alebo zelenina podľa vášho výberu.
4. deň: Polievka, maximálne 8 banánov a odtučnené mlieko.
5. deň: Aspoň jedna porcia polievky. 450 g nemastného kuracieho alebo hovädzieho mäsa. Nie viac ako 6 rajčín. Veľa vody.
6. deň:Polievka, veľa zeleniny a jedna porcia hovädziny. S mäsom si doprajte veľa zeleniny, vynechajte však tú, ktorá obsahuje uhľohydráty.
7. deň: Polievka, hnedá ryža, zelenina a nesladený ovocný džús.

 

Účinnosť na chudnutie

tučná žena chce schudnúťKapustovú diétu môžeme brať iba z krátkodobého hľadiska, pretože je stavaná maximálne na jeden týždeň. Ak by ste sa chceli pokúsiť držať diétu na viac ako týždeň, Vaše telo by Vám dalo jasný signál v podobe zdravotných komplikácií, že tadiaľto správna cesta na chudnutie nevedie.

Po tom ako prestanete držať diétny jedálniček na chudnutie, okamžite sa dostaný jojo efekt a spolu s ním v niektorých prípadoch ešte viac kíl. A to z toho dôvodu, že v priebehu pár dní schudnete enormné množstvo kíl, čo aj tak vo väčšej miere je iba voda, ktorá je naviazaná v organizme a svaly (pre nedostatok bielkovín). Úbytok svalov má za následok spomalenie metabolizmu, takže potom ako vysadíte tukožrútsku  – kapustovú diétu okamžite sa nám zhodené kilá vrátia naspäť a dokonca ešte vo väčšej miere (Jojo efekt).

Hodnotenie: 6 bodov

Vplyv na zdravie

V prípade, že kapustovú diétu držíte viac ako týždeň, hrozia Vám zdravotné problémy typu oslabenia a celkovej výdrži celého tela, z dôvodu nedostatočného príjmu energetických potravín v zmiešanej stravy. Kapustová diéta neobsahuje dostatok vitamínov, ktoré sú potrebné pre naše telo a tým sa zaraďuje medzi tie nezdravé diéty na chudnutie. Taktiež spôsobuje v dôsledku jednotvárnej stravy u niektorých ľudí malátnosť, nespavosť, možné problémy s pravidelným vyprázdňovaním. Taktiež môže dochádzať k vyvráteniu potravy v dôsledku podráždenia tráviaceho traktu. Je to individuálne a na každého má kapustová diéta iný vplyv, ale zaručene nie ten zdravý a správny na chudnutie.

Hodnotenie: 3 body

Celkové hodnotenie

Kapustová diéta je vhodná iba v tých prípadoch, keď potrebujete v krátkom čase schudnúť veľké množstvo kíl. V opačnom prípade sa určite tejto diéte vyhýbajte a nájdite si inú vhodnejšiu diétu na chudnutie. A keďže je pre zdravie nebezpečná, pred jej držaním sa poraďte so svojím lekárom.

Celkové hodnotenie bielkovinovej diéty: 4 body

Ako hodnotíme: 1 bod – najhoršie….. 10 bodov najlepšie

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

1 thought on “Kapustová diéta – nebezpečne rýchlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *