Držanie diéty na chudnutie s obmedzeným príjmom kalórií, je najčastejšia voľba pri snahe schudnúť. Síce zo začiatku možno diéta funguje celkom dobre, kilá ubúdajú, váš obvod sa v páse zmenšuje, no len dovtedy, kým nespáchate niektoré z diétnych prešľapov počas chudnutia.

Držanie diéty na začiatku vyzerá zvládnuteľne. Zmena stravy, obmedzenie sacharidov, zvýšenie pohybovej aktivity atd… No po istom čase môže prísť zlyhanie v podobe menších prehreškov, ktoré vyústia k tomu že sa na diétu úplne vykašleme a vrátime sa na úplný začiatok. Prečo je držanie diéty tak náročne ľahká cesta na chudnutie?

“Malé” prehrešky:

Pri túžbe schudnúť čo najrýchlejšie volíme extrémne cesty a radikálne riešenia na chudnutie. Dávame si nedosiahnuteľný cieľ, ktorý je v podstate nesplniteľný. A tak ako rýchlo začneme chudnúť aj rýchlo prestaneme. Počas držania diéty máme tendenciu úplne vynechať obľúbené maškrty, ktoré nás neskôr silno priťahujú a keď pár krát podľahneme, držanie diéty sa pomaly rúca.

Čím náročnejšiu diétu na chudnutie si zvolíte, tým vyššia je pravdepodobnosť, že ju aj porušíte. Základom úspechu je teda uvedomiť si svoje slabosti a dopriať si ich s mierou.

Jedenie neskoro večer:

Tráviaci systém nestihne večer pred spaním spracovať prijatú potravu a teda určitú časť uloží v podobe tukových zásob a ďalšiu časť jednoducho vylúči z tela von, bez toho aby boli absorbované potrebné živiny. Hlavnou príčinou jedenia neskoro večer je nedostatočné prijímania potravy počas dňa, čo vedie k tomu, že to doháňame v noci.

Ďalším problémom je jedenie postojačky pri ktorom máme tendenciu jesť rýchlo a veľké množstvo. preto sa vždy k jedlu posaďte a spomaľte aspoň pri jedení.

Väčšiu časť celkového denného energetického príjmu z jedál by ste mali skonzumovať pred večerou. Ak telu nedodáte živiny počas dňa, bude si ich pýtať večer. Čo vedie k večernému resp nočnému vyjedaniu chladničky. Dbajte na to aby ste jedli pravidelne počas celého dňa = raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. Pite dostatok tekutín!

tučná žena je koláč - jedna z príčin nadváhy.jpg

Fast-Food:

Ak nemáte inú možnosť a musíte sa stravovať sa mimo domova, vyberte si jedlá s nízkym obsahom tuku a cukru. Vždy doplňte o čerstvú zeleninu a namiesto coly alebo iných sladených nápojov si dajte radšej minerálnu alebo čistú vodu. Ak je možnosť, nevynechávajte pred jedlom polievku (vývar). Polievka obsahuje potrebné živiny a ma za úlohu mierne nasýtiť a pripraviť tráviaci trakt na hlavné jedlo.

Stravovanie v práci:

Pokiaľ si na vašom pracovisku nemôžete zaobstarať zdravé jedlo, prineste si ho z domu. Ak sa musíte zúčastniť na pracovnom stretnutí, najedzte sa dopredu. S plným žalúdkom ľahšie odoláte nezdravým jedlám s prázdnymi kalóriami.

Extrémne prísne diéty:

Radšej sa úplne vyhnite extrémnym diétam pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť že zlyháte. Čím bude vaša diéta náročnejšia, tým je vyššia šanca že ju porušíte alebo s ňou úplne prestanete a vrátite sa k starým zvykom. Začnite s chudnutím pomaly ale dôsledne. Bezpečné chudnutie je 1-2 kilá za týždeň. Väčší a rýchly úbytok na váhe sa po čase zastaví a vy začnete v chudnutí stagnovať a vtedy príde na rad ozajstný test, bud vydržíte v zdravom stravovaní alebo prepadnete znova do starých zvyklostí… a spolu s nimi príde aj jojo efekt.

Rýchle jedenie:

Nášmu mozgu chvíľu trvá než zistí, že je nasýtený… to znamená, že by sme mali jednoducho jesť pomaly. Pri prechode potravy cez žalúdok, vysiela nervový systém informácie, ktoré informujú o pocitu sýtosti. Ak si teda vyhradíte čas a pomaly a pokojne budete prijímať potravu, budete mať skôr pocit sýtosti a teda nebudete mat nutkanie na prejedanie sa.
Základ je teda aby ste potravu jedli pomalšie. Nielenže pomôžete tráviacemu traktu, ale aj znižujete šancu na prejedanie sa a nakoniec si aj jedlo vychutnáte.

Pitný režim:

Mnohý z vás, ktorý ste sa pustili do diéty, tak ste obmedzili svoj jedálniček. Ale určite veľa z vás zabúda na pitný režim, ktorý je dôležitý nielen pre správne fungovanie tela, ale aj odplavovanie škodlivín z tela. Keď telo nemá dostatok vody, tak sa naše telo začne brániť a vodu si berie z kostí, zo svalov.. Takže, ak sa idete pustiť do diéty alebo zmeniť životný štýl, tak nezabúdajte na pitný režim.

Koľko by ste mali vypiť vody za deň si viete vypočítať podľa jednoduchého vzorca. Vaša hmotnosť x 0,04.

Zabúdanie na pohyb:

Naše telo bolo stvorené na pohyb. Ale v dnešnej dobe má väčšina ľudí sedavé zamestnanie a to spôsobuje priberanie. Je to skoro najväčší problém dnešnej spoločnosti. Preto je vhodné zaradiť pohyb do svojho životného štýlu, aby ste sa cítili lepšie, mali viac energie a zároveň, aby ste chudli.

neuspech pri chudnuti - smutna zena pri chudnuti

Pre ďalšie zaujímavé tipy sa pridajte do mojej skupiny tu: Životný štýl, ktorý si zamilujete

Prípadne, ak by ste chceli schudnúť pod mojim vedením rada vám pomôžem s poradenstvom a podporou. 🙂

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *