DASH diéta sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou hlavne v Amerike, kde získala prvenstvo už 3 rok po sebe. Aké sú tajomstvá DASH diéty a čo stojí za jej úspechom?

DASH diéta

DASH diéta bola vyvýjaná pod záštitou amerického Národného inštitútu pre srdce, pľúca a krv (National Heart, Lung, and Blood Institute – NHLBI). Výskum prebiehal pod drobnohľadom v 4 zdravotníckych zariadeniach s odborníkmi na zdravie. Už podľa týchto slov môžme usúdiť, že táto diéta bola vyvíjaná špecialistami na zdravie človeka a nie primárne na účel chudnutia. Hlavným cieľom bola diéta určená pre osoby trpiace vysokým krvným tlakom (Hypertenzia).

Počas testovania sa ale zistilo, že táto diéta pomáha taktiež znižovať hladinu cholesterolu, pomáha proti chorobám diabetes, srdcové problémy, dokonca aj proti rakovine a ďalšie zdravotné komplikácie. Čo ale nás najviac zaujíma je fakt, že pomáha redukovať nadváhu a jej udržanie na správnych hodnotách.

Súčasťou DASH diéty je aj zvýšená fyzická aktivita. Každodenné “rýchlejšie” prechádzky na čerstvom vzduchu minimálne 30 minút.

DASH diéta má dve fázy.

Prvá Fáza: Trvá dva týždne počas ktorých konzumujete hlavne zeleninu. Jej cieľom je naštartovanie metabolizmu a tým aby sa podporilo chudnutie.

Druhá Fáza: V druhej fáze pridávate celozrnné potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny.

DASH diéta – Jedálniček

Cieľom DASH diéty nieje počítanie kalórií ale výber tých správnych potravín s obsahom dostatočne veľa vitamínov a minerálov.

Povolené potraviny:

  • Hydina, Ryby,Strukoviny, Zelenina, Sójové produkty, Nízkotučné mliečne výrobky, Vajíčka, Prospešné tuky (avokádo, oleje, semiačka, orechy),Nesladené dezerty,Ovocné a zeleninové šťavy, bylinné čaje

Zakázané potraviny:

  • Sladkosti, Fast food, Biele pečivo a chlieb, Biela múka a výrobky z nej, Sladené nápoje a džúsy, Ťažké dresingy a omáčky, Cestoviny, Alkohol

Počas držania DASH diéty je stravovanie zameriavané hlavne na príjem potravín s nízkym obsahom tuku. Dáva sa taktiež do popredia hlavne potraviny s vysokým obsahom vlákniny a  minerálov (vápnik, horčík, draslík).

Základom jedálnička tvorí ovocie a zelenina, celozrné cereálie, strukoviny, semená a orechy. Taktiež nízkotučné mliečne výrobky, plody mora, hydina. Obmedziť musíme konzumáciu sladkostí, sladených nápojov a všetko ostatne kde je pridaný cukor.

Prvá fáza:

Raňajky: ovocný jogurt, banán

Desiata: Nakrájané zeleninové tyčinky z uhorky, papriky, zo stonkového zeleru a nízkotučný syr

Obed: Šalát s Duseným mäsom na zelenine

Večera: chudé hovädzie mäsa so zeleninovým šalátom

Druhá fáza:

Raňajky: cereálie s mliekom, banán, nízkotučný ovocný  jogurt

Desiata: celozrný chlieb s rastlinnou nátierkou, ovocie

Obed: Morčacie mäso, zeleninový šálát, jablko

Večera: špagety, paradajková omáčka s bazalkou

 

Chudá žena dash diétaÚčinnosť na chudnutie

S DASH diétou neschudnete veľké množstvo kíl v priebehu pár dní. DASH diéta vsádza na pomalé a systematické chudnutie počas dlhšieho obdobia.Tým sa znižuje šanca možnosť vrátenia kíl a teda jojo efektu. Je to v podstate jedna z mála diét, ktorá Vás učí pravidelnému stravovaniu bez hladovania.

Hodnotenie: 7 bodov

Vplyv na zdravie

Okrem toho, že s DASH diétou znižujete krvný tlak a hladinu cholesterolu, pomáha táto diéta pred nebezpečnými chorobami srdca, diabetesom, rakovinou… Celkovo ma pozitívny vplyv na zdravie a ochranu pred ďalšími zdravotnými problémami. každopádne môžu sa vyskytnúť zažívacie problémy ale iba zriedkavo.  Počas držania DASH diéty je potrebné dodržiavať pitný režim a zvýšenú pohybovú aktivitu.

Hodnotenie: 8 bodov

Celkové hodnotenie

Z rúk amerických špecialistov prišlo len to najlepšie a chvály od odborníkov sú nesmierne. Každý odborník na zdravú výživu doporučuje túto diétu, ktorá vlastne ani nieje priamo určená na zhadzovanie kíl. Každopádne patrí medzi tie “zdravé a lepšie” diéty na chudnutie.

Celkové hodnotenie DASH diéty:

Hodnotenie: 8 bodov

Ako hodnotíme: 1 bod – najhoršie….. 10 bodov najlepšie

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *