Diéta pri cukrovke je v dnešnej dobe bohužiaľ populárna, pretože čoraz viac ľudí trpí cukrovkou. Diéta pri cukrovke má určité zásady, ktoré sú relatívne jednoduché. Strava pri cukrovke je v podstate zdravá strava, takže pomôžete aj svojmu telu.

Cukrovka – ochorenie

Touto chorobou trpí 5 percent obyvateľstva a stále sa počet zvyšuje.  Je to pandémia 21. storočia. Postihuje rovnako mužov, ženy aj deti, vek nehrá rolu. Ochorenie má pôvod v genetických dispozíciách, no dá sa k nej veľmi ľahko „prísť“ aj zlou životosprávou: obezita, stres, nezdravá strava. Cukrovka je porucha metabolizmu. Prejavuje sa ako úplný, či dočasný nedostatok inzulínu a to spôsobí zvýšenú hladinu glukózy (nemetabolizovaného cukru) v krvi. Glykémia, to znamená hladina cukru v krvi, je u zdravého človeka je okolo 4-5 mmol/l .

Typ cukrovky a príznaky:

Cukrovka – Typ 1 –   Vrodená cukrovka. Nastupuje rýchlo, nečakane, náhla strata vedomia, ihneď treba previezť do nemocnice. Vyznačuje sa absolútnym nedostatkom inzulínu, ktorý je treba umelo dopĺňať.

Cukrovka – Typ 2 –  Získaná cukrovka – nastupuje pomaly, postupne, najčastejšie to býva veľa a časté močenie, pretože sa nadbytočný cukor dostáva z tela von, rozpustený v moči. Pacienti s cukrovkou sú smädný, to ich núti viac piť, suchosť pokožky. Ďalej to bývajú ťažko hojace rany, slabosť, únava, rôzne kožné prejavy, poruchy videnia. Najviac sa cukrovka prejaví u obéznych či pacientoch trpiacich nadváhou. Vyznačuje sa dočasným nedostatkom inzulínu.

Diéta pri cukrovke:

Na začiatok je potrebné povedať, že každý pacient s cukrovkou musí dodržiavať diétu, samozrejme je potrebné konzultovať s lekárom. V diéte pri cukrovke musí byť tak isto strava zdravá, pestrá a racionálna ako u zdravých ľudí.

Účel diéty pri cukrovke

Účel diéty pri cukrovke je udržanie hladiny cukru v krvi v normále, aby sme predchádzali nežiaducim komplikáciám. Zlepšenie stravovacích návykov, tým pádom zníženie a úprava hmotnosti, dodržiavanie pitného režimu, dostatočného pohybu a samozrejme liečby.

Zásady diéty pri cukrovke – strava a stravovanie

 1. Príjem jednoduchých sacharidov treba obmedziť
 2. Príjem bielkovín sa snažíme zvýšiť, jesť čo najviac bielkovinových potravín
 3. Príjem tukov sa snažíme postupne znižovať
 4. Pitný režim upravíme, minimálne na 2 litre vody za deň (čistej vody)
 5. Jeme v pravidelných intervaloch cca každé 3 hodiny
 6. Jeme 5 až 6 krát za deň, v malých porciách, častejšie a menej
 7. Dodržujeme liečbu a môžeme doplniť výživové doplnky na zlepšenie metabolizmu a celkovej telesnej harmónie
 8. Obmedzujeme kávu, alkohol (obsahuje veľké množstvo cukru), fajčenie a stres

Strava – Stravovanie pri cukrovke – ďalšie zásady

Pri ktorýchkoľvek potravinách treba sledovať Glykemický index, pomôže nám pri rozlíšení výšky cukru, ktoré dané potraviny obsahujú. Treba prijímať potraviny s vysokým obsahom rastlinného tuku (zamerať sa na príjem rastlinného tuku), rybí tuk (omega3mastné kyseliny), dostatok vlákniny v strukovinách, v celozrnnom pečive(zlepšuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi), zeleniny, ovocia a ryža. Treba sa vyhýbať potravinám ako sú napríklad: čokoláda, zákusky, sladké pečivo, cukríky, limonády, údeniny, majonézové šaláty či potraviny obsahujúce majonézu, vyprážaným jedlám, mastné mäsá, plnotučné mliečne výrobky… Sledovať glykemický index!

Namiesto zemiakov si dať radšej ryžu, čierny či celozrnný chlieb. Ak máte chuť na sladké, dajte si umelé sladidlo. Avšak nezvykať si na sladkú chuť, postupne si od sladkej chuti odvyknúť. Máme rôzne „pomôcky“ v doplnkoch výživy, aj samotné potraviny nám pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi. Na koľko je potrebné aby pri cukrovke bola strava ešte o to pestrejšia, zdravšia a racionálnejšia, tak je dobre dopĺňať výživu aj týmto spôsobom. Pomôže nám to v regulácii cukru v krvi, zlepšeniu zdravotného stavu. Pitný režim dodržiavať, piť rovnomerne počas celého dňa a denne vypiť minimálne 2 litre čistej vody. Vyhýbať sa perlivým minerálkam, sladeným nápojom, limonádam, kolovým nápojom, sladeným čajom. Čaj piť maximálne pol litra za deň, najlepšie bylinkový, bez sladidla, poprípade s umelým sladidlom, avšak čaj nepočítame do pitného režimu, tiež nepočítame do p.r. ani minerálky, polievky. Keď už minerálku, tak nesýtenú, jemne sýtenú a to maximálne tri deci za deň. Sýtené minerálky nám predlžujú a zhoršujú trávenie, spôsobujú plynatosť. Veľmi dôležitá je psychická pohoda, motivácia a radosť zo života. Cukrovka je v podstate nevyliečiteľná choroba, no dá sa s ňou žiť, keď splníme všetky tieto body o ktorých píšeme, tak život s cukrovkou sa nebude nijako líšiť od života pred zistením cukrovky. Sústrediť sa hlavne na to, aby bol jedálniček pestrý, vyvážený, dostatok vody, doplnková výživa, pohyb a úsmev na tvári.

Stravovanie – pomôcky pri cukrovke:

 1. Škorica, zázvor, bobkový list, regulujú nám hladinu cukri v krvi
 2. Ovocie: citrusové plody (grapefruit, citróny, limetky), lesné plody ( čučoriedky, brusnice), melón, ovocie obsahujúce veľa vody
 3. Zelenina: všetky druhy kapusty, karfiol, baklažán, cukina, uhorka, paradajky, paprika, všetky druhy zeleniny
 4. Ovos, vločky, ryža aj cereálne pečivo (znižuje hladinu cholesterolu aj cukru v krvi)
 5. Mäsá: hovädzie, hydina, králik, bravčové a ryby (treba dávať pozor na obsah tuku) mäsá je najlepšie grilovať, piecť, variť, všetky úpravy, pri ktorých neprichádzajú do kontaktu s ostatným tukom
 6. Huby, strukoviny obsahujú veľa vlákniny
 7. Rybí tuk, olivový olej, ľanový olej
 8. Doplnky treba zistiť u výživového poradcu, aby ste dostali to čo potrebujete

Cukrovka – varenie, spôsoby prípravy stravy:

 1. Polievky robíme bez zápražky (zeleninové, strukovinové či vývary)
 2. Prívarky (zahustíme radšej mliekom so žĺtkom)
 3. Mäsá (pečené, varené, grilované) vyhýbame sa vyprážaniu, veľa zbytočného tuku
 4. Zelenina (zeleninové šaláty, dusená, pečená, varená zelenina)
 5. Ovocie (šaláty, surové, pečené v koláčoch) dávať pozor na glykemický index
 6. Mliečne výrobky (nízkotučné, polotučné) dávať pozor na obsah tuku
 7. Vločky, ovsené kaše, puding
 8. Pri varení používame olivový a ľanový olej
 9. Orechy, semienka (obsahujú omega3 mastné kyseliny)

Diéta pri cukrovke –  jedálniček:

Tento jedálniček je iba ilustratívny – všeobecný. Váš jedálniček pri cukrovke si nechajte schváliť lekárom, resp. sa s ním poraďte, pretože cukrovka je vážne ochorenie a liečbu je potrebné nastaviť individuálne. A navyše aj závažnosť ochorenia a potreby úpravy stravy pri cukrovke je rôzna. A taktiež nie každá strava, resp. potraviny sú vhodné pre každého.

1.       Deň. Raňajky: celozrnné pečivo s maslom alebo šunkou a zelenina

Desiata: jablko alebo kakao

Obed: zeleninová polievka (ľubovoľná), mäso (ľubovoľná príprava) s ryžou

Olovrant: krajec čierneho pečiva so zeleninou

Večera: zeleninový šalát s kuracím mäsom

 2.       Deň. Raňajky: kakao s pečivom

Desiata: ovocie

Obed: hovädzí či kurací vývar, ľubovoľný prívarok s 200g zemiakov

Olovrant: biela káva s pečivom

Večera: rizoto s hubami

3.       Deň. Raňajky: biela káva a nízkotučný jogurt

Desiata:  krajec chleba s maslom a zeleninou

Obed: plnená paprika so zemiakmi, polievka ľubovoľná

Olovrant: ovocie

Večera: lečo s vajíčkom

4.       Deň. Raňajky: celozrnné pečivo, maslo, zelenina

Desiata: nízkotučný jogurt

Obed:  bravčové soté s ryžou, polievka podľa chuti

Olovrant: kakao a pečivo

Večera: omelete s hubami

5.       Deň. Raňajky: nízkotučný jogurt a čaj

Desiata: pečivo so šunkou a zeleninou

Obed: pečené kura so zeleninovým šalátom

Olovrant: ovsená kaša

Večera: zemiakové lokše s kyslím mliekom

Pohyb a cukrovka

Snažíme sa mať čo najviac pohybu, ktorý je veľmi dôležitý pri ochorení cukrovka, resp. pri diéte na cukrovku. Netreba chodiť do posilňovne, stačí prirodzený pohyb: bycikel, korčule, prechádzky, poprípade beh, ak nám to kĺby dovolia.

Táto diéta pri cukrovke je na celý život, nie je to len diéta, ktorá má za úlohu pomôcť Vám pri cukrovke ale môže Vám napomôcť znížiť vašu hmotnosť, ale hlavnou prioritou je, aby ste zmenili celkové stravovacie návyky, podľa pokynov lekára, aby ste si zlepšili zdravotný stav, aby ste sa cítili lepšie a aby ste si zlepšili kondíciu.

Prajeme vám silné a pevné zdravie.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

2 thoughts on “Cukrovka – diéta pri cukrovke

 1. Práve pre ľudí s týmto ochorením je nevyhnutné pomocou diéty a cvičení znížiť celkové množstvo tuku na vašom tele ako aj vo vašej pečeni a okolo pankreasu, čo povedie k optimálnej funkcii inzulínových receptorov a následne k zníženiu hodnôt glykémie.Tento článok tiež dáva do popredia stravu a pohyb,nie lieky a inzulínové injekcie.

 2. strazit si cholesterol a regulovat cukor v krvi, trosku viac sa hybat a pit vela vody, mne pomaha gurmar na regulaciu cukru v krvi, prípravok od simply you z lekarne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *