Dna je nepríjemné ochorenie, ale vhodnou diétou zmiernite prejavy dny. Diéta pri dne je zvládnuteľná, len sa treba snažiť. V prvom rade je potrebné pri prvých príznakoch dny, konzultovať postup liečby s lekárom. Tieto informácie o dne sú informatívne a všeobecné a liečbu je dôležité si upraviť individuálne podľa pokynov lekára

Dna (Arthrits Urica) je metabolické, chronické ochorenie. Je spôsobené nadmerným množstvom solí a kyseliny močovej v krvi. Dna je okrem iného spôsobená aj prijímaním veľkého množstva mäsa v potrave. Kryštáliky solí a kyseliny močovej sa nahromadia v kĺboch a v podkoží, kde spôsobia trvalé následky v podobe: výrastkov, podkožných uzlov, začervenania. V dnešnej dobe sa opäť prejavuje Dna v našej populácii a to preto, lebo už nie je núdza o mäso a mäsové výrobky, pričom v minulosti núdza bola v dôsledku vojen a kríz. Prvé opatrenie proti dne je vhodná diéta.

Príčiny Dny:

 1. Konzumácia veľkého množstva mäsa
 2. Konzumácia alkoholu
 3. Užívanie diuretických liečiv
 4. Vrodená porucha metabolizmu
 5. Prejedanie, obezita, nedostatok pohybu

Prejavy Dny kĺbové:                                               Prejavy Dny mimo kĺbov:

 1. Výrastky                                                            1. Bolesti hlavy
 2. Podkožné útvary (uzly)                               2.  Nervové, svalové bolesti
 3. Začervenanie                                                   3.  Tráviace ťažkosti (hnačky, pálenie záhy)

Diéta pri Dne:

Diéta pri Dne má za účel znížiť prejavy ochorenia a zlepšiť chod metabolizmu a fungovania tela. Diéta na dnu má mať zásadotvorný efekt, aby nám neprekyslila organizmus, nakoľko nám kyselina mliečna ostáva dlhšie v tele ako u zdravého človeka. Tak ako pri každej diéte, je potrebné konzultovať s lekárom váš zdravotný stav. Dodržovať liečbu, ktorú nasadil a taktiež diétu. Najlepšie je pri diéte určenej pre Dnu, nejesť mäso, začať jesť a variť vegetariánsku stravu. Pri konzumácii mäsa sa nám kyselina močová udržuje v tele a potom nám spôsobuje prejavy choroby. Dôležité je dbať na pestrosť stravy, racionalitu a vyváženosť. ODPORÚĆANÁ DÁVKA BIELKOVÍN V ZA DEŇ JE: 50-60g, treba dávať pozor a bielkoviny počítať. Ak naďalej chceme konzumovať mäso, tak v diéte pri dne ho môže byť  maximálne 90 gramov, pred tepelnou úpravou. A to maximálne 2 krát za týždeň. Jesť chudé a bez kože mäso. Treba dávať pozor aj na bujóny, koreniny, mäsové doplnky do polievok, paštiky, salámy, maggi, soľ, kari, čierne korenie a chilly. Najlepšie je dochucovať bylinkami.

Diéta pri dne – vyhýbame sa:

 1. Konzumácii mäsa a mäsových výrobkov
 2. Konzumácii rýb (slede, sardinky, tuniak, sladkovodné ryby)
 3. Konzumácii alkoholu a kávy
 4. Stresu
 5. Strukovinám (šošovica, fazuľa)
 6. Cesnak, cibuľa, chren, špenát, hrášok, huby
 7. Čokoláda, sladkosti (obsahuje biely cukor)
 8. Vajíčka (omelety, volské oká)
 9. Silno korenené jedlá (pikantné)
 10. Ovsená kaša

Diéta pri dne – konzumovať môžeme:

 1. Zeleninu (čerstvú, dusenú, varenú a zeleninové šaláty), kukurica, kapusta, paradajky, papriky, kel, mrkva…
 2. Ovocie ( banány, hrušky, jahody, kivi, višne, čerešne, pomaranče, jablká, ananás…)
 3. Ryža hnedá
 4.  Mliečne výrobky, pozor dať na množstvo tuku (acidofilné mlieko, kyslá smotana, jogurty, mlieko polo/nízkotučné, tvaroh, syry)
 5. Olivový olej, semienka, oriešky (omega 3 mastné kyseliny), ďatle a hrozienka
 6. Ovocné džúsy (riedené s vodou, bez cukru)
 7. Tmavé pečivo, nie celozrnné

Strava by mala byť bohatá na živiny, vitamíny, vlákninu. Polievky robíme bez zápražky. Namiesto zemiakov a cestoviny si dávame zeleninové šaláty ochutené olivovým olejom a postrúhaným syrom. Ryžu môžeme jesť hnedú. Chlieb, pečivo si dáme tmavé, v malom množstve s maslom a opäť zeleninou alebo syrom. Mliečne výrobky sú preferované, keďže bielkoviny z mäsa sú nám škodlivé, tak doplňujeme bielkoviny z mliečnych produktov a to: tvaroh, jogurty, kyslé smotany, syry, mlieko- polotučné alebo nízkotučné. Jedna z najdôležitejších vecí pri diéte, je pitný režim. Kyselina močová sa dostáva z tela von v moči, tým nám čistí telo a zmierňuje prejavy ochorenia. Diéta pri dne vyžaduje aj dobrý pitný režim. Denne vypijeme aspoň 1-2 litre čistej vody. Okrem toho si môžeme dávať aj čaje na čistenie ľadvín, mätový, šípkový (informujte sa v lekárni). Vyhýbame sa sladeným, minerálnym, kolovým nápojom, zbytočne veľké množstvá cukru a kofeínu, ktorému sa vyhýbame. Čím viac sa pohybujeme, tým viac tekutín vypijeme. Jesť máme 5 krát za deň, v menších množstvách. Znížením hmotnosti si zaručíme nie len dobrú postavu, ale aj lepšie zdravie – vrátane dny. Tým, že obmedzíme príjem tukov z mäsa, sa nám zníži hladina kyseliny močovej v tele, tým nám zaniká dôvod pre ďalšie zhoršovanie príznakov.

Formula 1 kokteil Herbalife

Diéta – dna: Jedálniček

1.Deň

Raňajky:   čistá voda, nízkotučný jogurt

Desiata:   200 gramov višní biela káva

Obed:      kapustová polievka, zeleninový šalát so syrom

Olovrant: tmavý chlieb s kefírom

Večera:    ovocný šalát: 2ks banány, 2ks jablká a pár čerešní, hrozienka

2.Deň

Raňajky:   čistá voda, tmavý chlieb s maslom a zeleninou

Desiata:   jogurt nízkotučný, biela káva

Obed:      zapekaná brokolica so zemiakmi, polievka zeleninová

Olovrant: ovocie, alebo zelenina s orieškami, semienkami (omega 3 mastné kyseliny)

Večera:  tvaroh so žĺtkom

3.Deň

Raňajky:   čistá voda, banán s jogurtom

Desiata:   jablko, iné ovocie s piškótami

Obed:       polievka paradajková, zapekané cestoviny so zeleninou, navrchu smotana

Olovrant: chlieb s maslom a syrom

Večera:    tvaroh, piškótky, ovocie (tvarohová tortička, cukor nedávame)

4.Deň

Raňajky:     čistá voda, chlieb s maslom a zeleninou

Desiata:     nízkotučný jogurt

Obed:        polievka z koreňovej zeleniny, hnedá ryža a kurací rezník ( prsia)

Olovrant:  ovocie

Večera:     rizoto (ryža, zelenina postrúhaný syr)

5.Deň

Raňajky:   čistá voda, tvaroh s ovocím

Desiata:    chlieb s maslom a biela káva

Obed:       francúzske zemiaky (bez mäsa) namiesto mäsa viac zeleniny a syru navrch

Olovrant:  jogurt

Večera:     zeleninový šalát

Tento jedálniček je všeobecný. Dna je vážne ochorenie a preto sa o zložení presného jedálničku na dnu poraďte so svojím lekárom.

Súvisiace:    detoxikačná diéta       ako schudnúť za mesiac 5 kíl

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

4 thoughts on “Dna – diéta pri dne

 1. Ako som smutny všade v každom článku o dne si ludia protirecia.V jednom riadku napisu toto jedzte o par riadkov nizsie napisu to iste nesmiete jest.Tak isto aj v tomto clanku.Ja uz vazne neviem ako si poradit.
  Lekarka obvodna mi len strcila papier do ruky a ahoj mate zdvihnutu kyselinu mocovu.

 2. Súhlasím s Borisom – pri niektorých potravinách som sa tiež pozastavila v jednom príspevku sa nesmú v druhom sa môžu.

 3. Tak to som rád, že Boris napísal príspevok o protirečení, lebo som myslel, že to mne drbe. Ale očividne má každý poradca iné rady. Moje rady sú, že jedzte všetko s mierou, dokonca aj mäso a pivo. ALE MÁLO. Proste jedno pivo a nie 5, mäso na obed kľudne ale raňajky a večere bezmäsité, desiata a olovrant zeleninové a ovocné. Úplne som vylúčil zabíjačkové špeciality, tvrdý alkohol. Vypijem cca 3 litre vody denne (mám 100 kg). Plávam, do práce chodím pešo, po schodoch pešo, brigádujem na záhrade. Pravidelne užívam lieky. Tuto uvádzané zakázané potraviny v pohode konzumujem, denne cibuľu, cesnak, často strukoviny, ALE V MALOM MNOŽSTVE. A v pohode.

 4. Olivový olej môže pri dne pomáhať. Určite treba vysadiť živočíšne bielkoviny a živočíšny tuk! Veľmi dobré je teda obmedziť mäso, mlieko. Práve olivového oleja môžete potom dať málo a jeho prospešné látky pomôžu zmierňovať zápal v tele. Existuje aj test ako overiť, či je olej v poriadku stačí ho dať do chladničky a ak ľahko tuhne tak je asi dobrý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *