Jedna z najpopulárnejších diét, ktorú vyskúšali už mnohý a svojimi výsledkami potvrdzovali, že bielkovinová diéta patrí medzi najúčinnejšie diéty na chudnutie. Poznáte ale tajomstvá, prečo je bielkovinová diéta tak účinná? Čo sa za tým skrýva a aké nebezpečenstvo číha na naše zdravie?

Bielkovinová diéta

Bielkovinová diéta je založená na zvýšenom príjme bielkovín v každodennej strave. Konzumácia bielkovín podporuje rast svalov a tým sa aj zrýchľuje metabolizmus. Zrýchlenie metabolizmu má potom za následok efektívnejšie spaľovanie nadbytočných tukov bez úbytku svalovej hmoty.

Konzumácia bielkovín má ešte tú výhodu, že strava ktorá ich obsahuje v dostatočnom množstve, ma väčšinou nízky alebo stredný glykemický index, čo pri chudnutí zabraňuje pocitu chuti na sladké. Taktiež jedlá s vyšším obsahom bielkovín Vás zasýtia na dlhšiu dobu.

Koľko bielkovín by som mal/la jesť pri bielkovinovej diéte?
Doporučuje sa konzumovať 1,2 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti u žien a u mužov je to cca 1,5 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti denne. Ak vážite 100 kíl, tak by ste denne mali zjesť 120 gramov bielkovín ak ste žena a 150 gramov ak ste muž.

Bielkovinová diéta (proteínová diéta) – čo mám jesť?
Vhodné sú mliečne výrobky – nízkotučný syr, mlieko, jogurty, tvaroh,… Z mäsa je vhodné hydinové bez kože, hovädzie (nemastné), ryby. Najvhodnejšie pre Vaše telo sú rastlinné bielkoviny – sója, fazuľa, hrach,…..,

Bielkovinová diéta (proteínová diéta) – čo nemám jesť?
Všetko, čo obsahuje veľa cukru a tuku – sladkosti, vyprážané jedlá, obmedziť prílohy – zemiaky,… veľmi sladké alebo prezreté ovocie, pečivo je potrebné taktiež obmedziť.

zena pije mileko a drzi bielkovinovu dietu

Bielkovinová diéta – jedálniček

1. deň
Raňajky: Mlieko, chlieb
Desiata: Vajce na mäkko, pečivo
Obed: Polievka hašé, Tvarohové ovocné knedle, pohár mlieka

Olovrant: Jablkové pyré, keks
Večera: Teľacie mäso, zemiaky

2. deň
Raňajky: Biela káva, koláč
Desiata: Tvarohový krém, piškóty
Obed: Mrkvová polievka, Hovädzie nadivo, rezance, ovocný kyseľ

Olovrant: Kyslé mlieko, pečivo – najlepšie si je vyberať celozrnné a nezabudnite, že to s ním netreba preháňať
Večera: Teľací prírodný rezeň, šalátový prívarok, zemiaky

3. deň
Raňajky: Mlieko, pečivo, šunka
Desiata: Jogurt, pečivo
Obed: Hovädzia polievka, Varené hovädzie mäso, rajčiaková omáčka, jemná knedľa

Olovrant: Čaj s citrónom, sendvič s tvarohovou nátierkou
Večera: Zeleninový puding, zemiaková kaša, kompót

Tento jedálniček, resp. jedálny lístok na bielkovinovú diétu je všeobecný, je potrebné si ho prispôsobiť na svoju hmotnosť a podľa svojho zdravia.

Nezabudnite na dostatočný príjem vitamínov v podobe čerstvej zeleniny a ovocia. A samozrejme netreba zabudnúť na pitný režim.

Na internete sa taktiež objavili eshopy, ktoré predávajú len „najkvalitnejšie“ potraviny, ktoré je potrebné konzumovať počas držania diéty. Uvážte si sami či je lepšie si kupovať upravované potraviny alebo radšej klasickú stravu pripravenú v kuchyni.

čerstvé naporcované hovädzie mäso - vysoký obsah bielkovín a železa pri dukanovej diéte

Účinnosť na chudnutie

Z krátkodobého hľadiska je táto diéta jedna z tých „lepších“ a to z toho dôvodu, že Vám zaručene pomôže schudnúť. Ale z dlhodobého hľadiska sa určite nedoporučuje držať, pretože spôsobuje zdravotné komplikácie. I keď sľubuje, že za mesiac môžete zhodiť 3 až 9 kíl, nesie to zo sebou aj isté riziká.

Hodnotenie: 7 bodov

Vplyv na zdravie

Všade sa dočítate aké sú diéty úžasné  a zaručujú schudnutie. Ale to, že ich dlhodobé držanie má negatívny vplyv na zdravie sa dočítate len málokde. Odborníci počas štúdií zistili, že nadmerné prijímanie bielkovín môže po dlhšom čase zvyšovať riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Taktiež je tu riziko žalúdočných a tráviacich problémov, pretože trávenie najmä živočíšnych bielkovín je pre organizmus náročné. Takže môžete očakávať zápchy, nepravidelné vyprázdňovanie a pod…

Hodnotenie: 5 bodov

Celkové hodnotenie

Ako pri každej diéte síce rýchlo a efektívne schudnete, ale ako náhle sa vrátite na bežnú stravu, jojo efekt sa určite dostaví a spolu s ním možno aj viac kíl než ste mali predtým. Dlhodobé držanie bielkovinovej diéty zanechá zdravotné riziká a komplikácie takže v podstate si ešte viac uškodíte a k tomu sa Vám ešte aj vrátia kilá vo väčšej miere.

Bielkovinová diéta patrí síce medzi tie „lepšie“ ale doporučujeme ju držať iba na krátky čas napríklad ak chceme nabrať na svalovej hmote a pomôcť tak telu zvýšiť spaľovanie tukov.

Celkové hodnotenie bielkovinovej diéty: 6 bodov

Ako hodnotíme: 1 bod – najhoršie….. 10 bodov najlepšie

Podobná diéta: Dukanova diéta

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *