Cestoviny patria medzi najpopulárnejšie jedlá po celom svete. Ich konzumácia pri chudnutí je ale už otázna.  Cestoviny sa však dajú pripraviť na množstvo spôsobov.

Najpriek tomu, že obsahujú veľa sacharidov, tak existujú spôsoby, ako jesť cestoviny a stále zostať na ceste k ideálnej hmotnosti.  Každý z nás ich určite má rád.Čo myslíte sú cestoviny vhodnou voľbou pri držaní diéty na chudnutie?

Cestoviny obsahujú

dôležité vitamíny skupiny B, ktoré podporujú trávenie, nervový systém a antioxidant vitamín E. Ďalej obsahujú pre telo prospešné minerály fosfor, vápnik, sodík, horčík, meď a železo.

Celozrnné cestoviny

338 kcal/100g
celozrnné cestoviny sú pri chudnutí najvhodnejšie

Bezvaječné cestoviny

370 kcal/100g

Ak cestoviny uvaríte na mäkko (teda dlhšiu dobu), majú tú vlastnosť, že sa postupne zvyšuje ich Glykemický index a zrýchľujú vstrebávanie obsiahnutých sacharidov. To znamená, že rýchlejšie budete opäť cítiť hlad.

Sú cestoviny naozaj vhodné pri chudnutí?

Názory odborníkov sa v tejto téme rozchádzajú… no väčšina z nich cestoviny pri chudnutí doporučuje, ale v inej podobe ako ich bežne konzumujeme.

V prvom rade rozhoduje fakt – aký druh cestovín si vyberieme.

Existuje mnoho druhov cestovín, no vhodné na chudnutie sú iba niektoré druhy. Najpopulárnejšie a bežné sú biele z ktorých si môžme vybrať vaječné a bezvaječné. Bezvaječné cestoviny sú lepšou voľbou, pretože neobsahujú cholesterol.

Ďalšie kritérium výberu vhodnejších cestovín je z akej múky sú vyrobené. V tomto smere je vhodnejšie vybrať si cestoviny vyrobené z celozrnej múky.

Ďalší dôležitý fakt pri konzumácií cestovín pri diéte a chudnutí, je akú veľkú porciu si doprajeme a čo obsahuje. Určite vieme, že prejedanie je jeden s najväčších problémov, kvôli ktorému máme problémy s obezitou a následným chudnutím.

Doporučená veľkosť porcie je približne 70 až 100g. Taktiež je dôležité akú prílohu použijeme. Najvhodnejšie je použiť zeleninu, ktorá dodá vlákninu… Môžte si dopriať aj chudé mäso. Vylúčiť by ste mali kúpené omáčky, kečup, tatárska omáčka, “tučné” mäso ako klobásy, slanina a pod…

Cestoviny – Výsledná známka na chudnutie – 7 bodov

Nespoliehajte sa samozrejme iba na cestoviny. Pri správnom výbere druhu, použití prísad a porcii sú cestoviny vhodné pri chudnutí, ale určite ich nedávajte na prvé miesto. Stravu musíte mať vyváženú v správnom pomere  vlákniny, sacharidov a bielkovín. Celkovo ale samotné cestoviny nemajú pri chudnutí veľkú váhu na úbytok prebytočných kíl. Rozhoduje ich druh, spôsob prípravy a príloha.

Ako hodnotíme: 1 bod – najhoršie….. 10 bodov najlepšie

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie i peknú postavu, super komunita,... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!!" facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *